Derz Uygulaması ve Silikon Nasıl Çekilir?

IRG_4016

Birkaç hafta önce alt komşum zile basarak kendi banyosunun tavanında akıntılar olduğunu söyleyince iş başa düştü diyerek banyonun tamamına derz çekmek için kolları sıvadım. Yeni evimizi 3 ay önce almıştım ve küçük kızımdan fırsat bulup da evin böyle ufak tefek işleriyle pek ilgilenememiştim. Bizden önceki sahipleri de nasıl olsa banyo diyerek pek uğraşmamışlar anlaşılan.

Neyse, aslında pek bilmiyordum derzin nasıl çekildiğini ama ne kadar zor olabilir düşüncesiyle ve elimin böyle işlere yatkın olduğunu bildiğimden dolayı çıktım bisikletimle çarşıya ve bir hırdavatçıdan malzemelerimi aldım. Öyle fazla birşey değil. Sadece 1 kg derz, beyaz silikon ve tabancasını aldım. (Aslında yarım kilo derz de yetecekmiş ama ben işi garantiye almışım). Geri kalan malzemeler zaten takım çantasında ve mutfakta mevcuttu. (Mutfaktan bir de tel bulaşık süngeri aldım.) Birde aslında derzi çekmek için çekçek gerekiyordu ama ben spatula ile bu işi yaparım dedim ve çekçek almadım. Ama siz alabilirsiniz.

Malzemelerim

* 1 kg derz

* Beyaz kalekim silikon ve tabancası

* Spatula

* Tel bulaşık süngeri (Pimapen olan duşakabin üzerindeki eski silikonları çıkarmak için)

* Normal bulaşık süngeri (Derz fazlalıklarını temizlemek için)

Şimdi öncelikle derz çekilecek alanı iyice temizleyelim. Eğer kir,pas,leke gibi unsurlar varsa bunları da bir spatula yardımıyla kazıyarak çıkartalım ki derzi ve silikonu çektiğimizde görüntüyü bozmasın. Derzi uygulayacağımız alan çok iyi temizlenmeli ve kurutulmalıdır. Islak ve pis bir zeminde derzi uygularsanız hiçbir sonuç alamazsınız.

IRG_4008

Derz ve Silikon Çekilecek Alan

Benim öncelikli işim duşakabinin içerisinde giderin olduğu bölgeyi ve tüm duvar kenarlarını silikonlamak olduğundan önce oradan başladım. Çok pis bir görüntüsü olan gider ve duvar diplerini önce spatulayla kazıdım ve beyaz silikon yardımıyla duvar diplerini ve duşakabinin köşelerini, derz yardımıyla da giderin etrafını kapattım. Çektiğim silikonu düzeltmek için öyle farklı bir yola girmedim. Direk işaret parmağımla bu işi halletim. Size de öneririm.

Şimdi sıra zeminin derz ile kapatılmasına.

Evde bulduğum ve kullanılmayacağını düşündüğüm (eğer kullanılacak birşeye benziyorsa aman hanımınıza sormadan işe başlamayın:) bir kap buldum. Bu kaba biraz derz koyup su eklemeye başlayın. Burda bir ölçü vermiyorum yemek tarifi verir gibi. Ama şöyle diyeyim. Derzi spatulaya aldığınızda spatula üzerinden akmayacak, zemine sürmeye başladığınızda da pütür pütür parçalanmayacak kadar da katı olmayacak. Yani aslında koyu bir ayran kıvamı da diyebilirim. Derzi karıştırırken topaklanma yapmamasına dikkat edin. Sonra bu topaklar başınızı ağrıtabilir.

Neyse, kıvamını da ayarladığımıza göre şimdi zemine derzi çekmeye başlayabiliriz. Derzi spatula yardımıyla alıp aralarına yedirmeye başlayın. Tüm aralara yedirdiğinizden eminseniz derzi biraz kurumaya bırakın. 5 dakika sonra normal bulaşık süngerini ıslayıp derzin fazlalıklarını almaya başlayın. (Çok fazla beklerseniz derz çok kuruyacak ve artık sünger değil spatula zoruyla sökmek zorunda kalacaksınız. Buda hiç iyi olmuyor benden söylemesi.)

Fayans aralarına geldiğinizde çok fazla bastırmadan sadece fayansın üzerinde kalanları toplamak için çok hafifçe bastırın. Eğer fazla bastırırsanız bu seferde tam kurumamış derz dolgusunu fayansın arasından sökersiniz. Bu da size zaman ve enerji kaybettirir.

Fayansların üzerindeki fazla derzi aldığımıza göre artık tam kurumaya bırakabilirsiniz. Yer banyo olunca ben 24 saat hiçbir şekilde su değdirmedim zemine. Daha sonra yıkanan zeminde ufak tefek hatalarım olsa da eskisine göre çok iyi durumda olduğunu siz de görebiliyorsunuz. Usta olmadığımdan dolayı ancak bu kadar oldu :) Siz daha dikkat edip daha iyisini yapabilirsiniz.

Kolay gelsin hepinize…

İsmail Refik GÖRGÜLÜ

1982 İstanbul doğumluyum. Bisiklet ve fotoğraf çekmek en sevdiğim iki şey. Daha sonra ise internet gelmekte. Yukarıda yazılanlar sizi tatmin etmediyse iletişim sayfamdan bana ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com